Stratocaching Hra na dotek vesmíru

¨
 
 
 Do stratosféry už letělo hodně balónů, někdy i s marketingovým sdělením. My jsme ale představili něco úplně nového: stratosférickou geolokační hru v přímém přenosu. Ve dvou ročnících projektu Stratocaching (2013 a 2014) jsme společně s kreativním týmem spolku Žádná věda aktivovali tisíce nadšenců, kteří vyrazili do lesů a polí hledat poklady spadlé z nebe.

Balón

Plněný héliem

Dropion

Ano , Dropion

Stratocache

x12

Mobilní appka

Bez ní jsme ve středověku.
30 722 m
výška doletu balónu

117
minut letu v přímém přenosu

220 000
zhlédnutína idnes.cz

13 000
registrovaných hledačů

2
ocenění křišťálová lupa
a česká cena za PR

Jak se to semlelo?


Stratocaching je projekt z dílny spolku Žádná věda, který spočívá v kombinaci dvou oblíbených aktivit: geocachingu a stratosférického balónového létání. Meteorologický balón se speciální gondolou nazvanou Dropion vystoupá až do výšky 30 kilometrů a následně vypustí 12 Stratocache – létajících modulů vybavených GPS. Kdo je najde jako první, vyhrává!


Z originálního kreativního nápadu se nakonec vyvinul velmi náročný experiment s ohromným komunikačním potenciálem. Husarským kouskem bylo zajištění přímého přenosu (nikoli jen záznamu) videa ze stratosféry, ale už jen samotné letové testy, potřebná povolení, záštita ministra dopravy a nakonec i zmínka v učebnicích fyziky pro 8. ročník základních škol. Hlavním partnerům ESET (2013) a Jobs.cz (2014) i dalším partnerům stratokešek se ale díky jejich odvaze podařilo nejen poslat svou značku „do vesmíru“. Pomohli jsme jim integrovat jejich sdělení přímo do celostátní hry, o které se pak vášnivě diskutovalo po hospodách i na vědeckých pracovištích.