Pacient s internetem – postrach nebo parťák lékaře?

Zdravotní problém dnes pro pacienta znamená buď půldenní výlet k doktorovi, nebo hodinovou seanci na Googlu. A právě časová úspora je hlavní důvod, proč druhá možnost získává na popularitě. Ovšem nebezpečí, že pacient vezme zavděk prvním odkazem na Mimibazaru, nebo jiném smeništi lidového léčitelství 2.0, je značné.

Lékaři o tom ví své. Naposledy jsem si vyslechl historku o několikatýdenní aplikaci husího sádla na diabetickou nohu. Když to dotyčná vzdala a navštívila svého lékaře, pod tíhou zděšených pohledů doznala, že se řídila nejlépe hodnoceným příspěvkem na jakémsi fóru o zdravém životním stylu.

Ale domnívat se, že existuje možnost, jak pacienty odtrhnout od internetu, je minimálně stejně naivní.

Klasik a hit letoních Vánoc radí: Se stim smiř. A přesně toho by měla lékařská odborná veřejnost nejen uposlechnout, ale využít toho k vlastnímu prospěchu.

Jak? Poskytnout pacientům odpovídající inofrmační servis. Například důkladné vysvětení kompresivní terapie po operaci křečových žil běžná ordinační praxe prostě neumožňuje. Pokud má ale lékař po ruce seznam kvalitních zdrojů, z nichž mohou pacienti potřebné informace získat, může tím přispět k efektivnějšímu průběhu pooperační léčby.

Nemá takové zdroje k dispozici? Pak je může vytvořit ve spolupráci s lidmi odpovědnými za komunikaci ve zdravotnickém zařízení (tabu spolupráce s relevantními dodavateli, která může proces vzdělávání pacientů vysoce profesinalizovat, si necháme na jindy). A minimálně na obecné úrovni lékař dokáže provést pacienta alespoň tím, jak při hledání na internetu rozeznat informace bezcenné a nebezpečné od těch skutečně užitečných.

Dobře informovaný pacient tak může být mnohem přínosnější než pacient bez přístupu k informacím. Přispívá totiž k rychlejší léčbě a k účinnější a přátelštější spolupráci s lékařem.

Autor příspěvku

Michal Uryč

Michal Uryč

Partner / Account Director+420 603 939 285
  • E-mail
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies