Mediální gramotnost Čechů je tragická

O vlivu médií už toho bylo napsáno až až a konec konců poslední volby jsou toho důkazem, ale i tak mě nepřestává zarážet, čím vším nás jsou ochotna krmit a navíc jak úspěšně.

Příkladem budiž jedna nejmenovaná televizní stanice útočící den co den, v hlavním vysílacím čase, na zdravý rozum milionů Čech. Televizní noviny, o kterých je zde řeč, není důvod analyzovat, protože tento rádoby zábavný pořad má do novin ve zpravodajském slova smyslu asi stejně daleko jako shrnutý koberec od zákeřné zdi v hradních komnatách, ale jeden z jeho sub-pořadů přeci jen vybočuje. Božský Láďa a jeho „chytré“ reportáže plné napětí, zvratů a nosných informací jsou především plné dokonalé manipulace. Proč?

V prvním dějství zahájil hrdinské tažení proti silným a bohatým nadnárodním korporacím, aby ochránil slabé a chudé občany, kteří jsou zřejmě natolik omezení, že nepoznají rozdíl mezi zkaženou a nezkaženou hruškou, ve druhém pak učí národ doslova žrát nejnechutnější blafy, aby jim ukázal, že přežívat se dá i „na úrovni“. K čemu tedy ten boj v prvním dějství, když ve druhém všechno neguje? Odpověď je jednoduchá, ale pro většinu Čechů nepochopitelná, protože o fungování médií nemají nejmenší představu. Jsem si jist, že drtivá většina veřejnosti by na zmíněnou otázku neodpověděla „SLEDOVANOST“. Přitom je to ten hlavní důvod, který však nemá se službou veřejnosti pranic společného. Každé médium, zvláště pak to, které se nachází v největších finančních problémech od svého vzniku, udělá cokoliv, aby prosperovalo nebo, jako v tomto případě, aby se zachránilo. A právě to zmíněné médium činí a nelze mu to upřít, o prachy jde až na prvním místě. Svým tendenčním jednáním bohužel ovlivňuje miliony lidí; miliony těch, kteří neumějí číst mezi řádky.

Naučit starší generaci lidí chápat média by bylo velmi obtížné, ale u mladých lidí je nasnadě řešení v podobě systematického vzdělávání na úrovni základních a středních škol. To, co dnes nejvíce formuje názory mladých lidí, přeci není rodina, nebo snad dokonce škola. Jsou to média, internet a všudypřítomné informace. Smyslem mediálního vzdělávání by samozřejmě nebylo vychovat ze všech lidí mediální experty, cílem by mělo být vychovat z nich méně ovlivnitelné jedince.

Pak by si možná více lidí uvědomilo, že nosit placičku inspektora a buzerovat sobě rovné kolegy za již zmíněnou hrušku nebude asi to, o co tady běží. Možná by pak připustili i možnost, že za tím bude boj s inzerenty, kteří se zdráhají zaplatit za reklamu více, než chtějí. Nebo než kolik mají…?

Autor příspěvku

Lucia Brinzanik

Lucia Brinzanik

Managing Director+420 607 605 051
  • E-mail
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies